Агровиробники та фахівці з аграрної сфери обговорили особливості роботи з ринками Європейського Союзу

За ініціативи випускників та інтернів Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин за підтримки ГО «Ліга інтернів» та Центру з підтримки експорту, що працює при Міністерстві аграрної політики та продовольства України, 9 червня відбувся  круглий стіл на тему «Зона вільної торгівлі: що потрібно знати аграріям, щоб вийти на європейський ринок?».

У заході взяли участь понад 40 агровиробників з усієї України, експерти агропромислового комплексу, народні депутати України, члени комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин, представники Міністерства аграрної політики та продовольства України, інших державних структур тощо.

Відкрили круглий стіл Владислава Рутицька, заступник міністра аграрної політики та продовольства України з європейської інтеграції, Ольга Трофимцева, керівник проекту «Консультування України по питаннях аграрної торгівлі в умовах ПЗВТ між ЄС та Україною», та виконавчий директор ГО «Ліга інтернів» Марія Савіна.

Владислава Рутицька наголосила на тому, що левова частина угоди про вільну торгівлю між Україною та країнами ЄС стосується агарного сектору та виробництва аграрної продукції, тому їх розвиток є пріоритетним напрямком у євроінтеграції.

Ольга Трофимцева ознайомила присутніх з проектом та зазначила, що метою його створення є співпраця з аграрними виробниками у напрямі європейської глобалізації та виходу на зовнішні ринки.

А Марія Савіна відзначила, що місією Програми стажування є виховання нової молодої політичної еліти. І вона вже робить перші внески у розвиток країни, починаючи з організації подібних заходів.

Під час круглого столу Марія Дідух, ключовий експерт Центру підтримки експорту, розповіла присутнім про структуру, яку вона представляє. Метою створення Центру є консультування українських аграріїв, особливо тих, які тільки починають свою діяльність на міжнародних ринках. Центр надає всю інформацію про можливості та труднощі виходу на ринки та оцінює спроможність аграріїв вести власну торгівлю.

У ході активних обговорень з присутніми Антон Жемердєєв, консультант Комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин, акцентував на основних проблемах сільськогосподарської галузі, які необхідно першочергово вирішувати, а саме: високий рівень оподаткування та малі обсяги фінансової підтримки.

Микола Рижанков, експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, представив аналіз розвитку міжнародного ринку України в період з 2013 по перший квартал 2016 року. Експерт наголосив на тому, що динаміка аграрного експорту країни почала покращуватись в результаті поступового відновлення цін, а роль експорту саме агарної продукції та харчових продуктів значно зросла порівняно із 2013 роком.

Учасники круглого столу також взяли активну участь у панельних дискусіях, присвячених тарифному та нетарифному регулюванню експортних поставок продукції.

Присутні обговорили питання квотування поставок; механізми регулювання при перевищенні квот; особливості постачання аграрної продукції на ринок ЄС; особливості функціонування митного контролю, зокрема гігієнічні сертифікати та сертифікати походження продукції та формування в Україні сучасної системи контролю за безпечністю харчових продуктів.

Окрім того, у рамках заходу Марією Дідух, провідним експертом Центру з питань підтримки експорту, було презентовано перший випуск «Практичного довідника аграрного експортера до ЄС» та проведено «навігацію» з роботи консультаційного інтернет-ресурсу Export HelpDesk.

«Насправді посібників для експортерів сьогодні існує немало. Однак потрібно враховувати, що експорт аграрної продукції до того ж невеликими господарствами є дуже специфічним. Тому в нашому практичному довіднику ми простими й зрозумілими словами намагалися пояснити складні процедури. Це тільки перше видання. Наступні будуть сфокусовані на окремих галузевих продуктах. Електронний варіант посібника також доступний, його можна завантажити на сайті Аграрнаторгівля України», – зазначила Марія Дідух.

Закінчився круглий стіл виступом Володимира Лапи, голови Держпродспоживслужби України, який приділив увагу формування нового процесу ветеринарного та санітарного контролю, а також їх впливу на експортний потенціал агросектору.

Владислав Вітренко,
практикант Інформаційного управління Апарату ВРУ

Українська