Експерти Офісу з фінансового та економічного аналізу у Верховній Раді України взяли участь в конференції «Річниця Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: підсумки та подальші кроки»

18-19 грудня 2015 р. у місті Львів проходила конференція «Річниця Угоди про асоціацію між Україною та ЄС: підсумки та подальші кроки», яку організував Урядовий офіс з питань європейської інтеграції. Серед учасників конференції були представники органів державної влади, громадськості, а також іноземні експерти і представники ЄС. Нагоду відвідати цей захід одержали також експерти Офісу з фінансового та економічного аналізу у ВРУ Роксолана Байко та Людмила Васильєва.

У рамках конференції були обговорені питання стратегічного бачення розвитку України і європейського шляху та підбиті підсумки першого року імплементації Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Директор урядового офісу з питань європейської інтеграції Наталія Гнидюк зауважила у вітальному слові, що за імплементацію Угоди про асоціацію відповідають усі, і виключно силами державних органів її цілей не досягти. Цю думку підтримали й інші учасники конференції. Так, наприклад, експерт з довготермінових стратегій Євген Глібовицький та віце-ректор Українського католицького університету у Львові Мирослав Маринович підкреслили, що зміни в Україні не можна зробити згори донизу, вкрай необхідно якраз-таки починати з найменших ланок і з кожної людини.

Особливу увагу було приділено питанням регіональної політики, децентралізації та транскордонного співробітництва. Важливу роль децентралізації у збільшенні конкурентоспроможності у суспільстві підкреслив Голова Представництва ЄС в Україні  Ян Томбінський. Народний депутат України Оксана Юринець також зазначила, що саме децентралізація є наразі єдиним способом «дати собі раду». Однією з головних проблем у цій сфері було визнано низький рівень комунікації, координації та узгодження державної політики. Через недостатню поінформованість суспільства процес децентралізації сприймається як чергова адміністративна реформа без розгляду її вигоди.

Важливою складовою Угоди про асоціацію є глибока та всеохоплююча зона вільної торгівлі, якій було присвячено окрему панельну дискусію в рамках конференції. Зокрема, зазначалося про необхідність покращення діалогу між органами виконавчої влади і громадянським суспільством, вивчення ринку ЄС та його реалістичної оцінки. Серед основних ризиків, яких «боїться» малий та середній бізнес, називалися відсутність партнерів у ЄС, відсутність кредитів та загального бачення перспектив розвитку.

Однією з проблем, на яку звернули увагу учасників конференції представники громадянського суспільства, є практичні труднощі імплементації європейських директив в Україні. Так, наприклад, на практиці непростою є імплементація директив, які передбачають застосування інструментів контролю ЄС, які в Україні не застосовуються. Крім того, офіційний переклад європейських директив українською мовою не завжди є коректним, що негативно впливає на якість ухваленого законодавства.

Загалом конференція надала можливість експертам Офісу не лише ознайомитися з результатами імплементації Угоди про Асоціацію у 2015 році, але і налагодити контакти з українськими та зарубіжними спеціалістами з питань європейської інтеграції, що, безумовно, матиме позитивний вплив на подальшу роботу Офісу з фінансового та економічного аналізу.

Людмила Васильєва,
інтерн Офісу з фінансового та економічного аналізу у ВРУ

Українська