17 листопада. Лекція Володимира Крижанівського

17 листопада відбулася зустріч інтернів Верховної Ради і центральних органів виконавчої влади України з депутатом 1-го скликання, першим Надзвичайним і Повноважним Послом України у Російській Федерації 1992–1994 рр., експертом ПСП ІІ Володимиром Петровичем Крижанівським, присвячена обговоренню Регламенту ВРУ та етапів законодавчого процесу.

На початку лекції пан В. Крижанівський нагадав, що основним законом України є Конституція, яка захищає права і свободи громадян. Він акцентував особливу увагу на відмінності прийняття змін до Конституції та законів України. 

Протягом зустрічі були детально обговорені розділи Конституції, внесення змін до яких є особливо складним процесом, а саме: «Загальні засади», «Вибори. Референдум» і «Внесення змін до Конституції України». Ініціаторами таких змін, як було зазначено, можуть бути народні депутати і Президент, оскільки тільки вони є обраними народом і представляють його інтереси. У ході дискусії були згадані функції Верховної Ради України та обговорена установча функція як вирішальна у процесі внесення змін до Конституції.

Також було розглянуто повноваження Конституційного Суду України, визначена його вирішальна роль у тлумаченні Конституції.

Значна увага була приділена рішенню про визнання неконституційним Закону «Про внесення змін до Конституції України» від 08.12.2004 та повернення до варіанту Конституції 1996 року. Були проаналізовані переваги та недоліки чинної Конституції та зміст внесених змін у контексті сучасної політичної ситуації. Пан Крижанівський пояснив зміст поняття «імперативний мандат», що забороняє перехід депутатів із однієї фракції в іншу.

Інтерни були детально ознайомлені з процесом реєстрації та внесення законопроекту на розгляд Верховної Ради, особливостями його опрацювання протягом читань, розгляду закону Президентом та набрання ним чинності.

Викладення матеріалу Володимир Крижанівський ілюстрував яскравими прикладами з біографій відомих політиків та особистого життя, цитатами, приказками тощо. Він також згадав про необхідність використання інформаційних технологій у законодавчому процесі з метою економії державних коштів та охорони навколишнього середовища.

Окрім того, пан Крижанівський підготував до роздатковий матеріал, який отримав кожний інтерн. Це допомогло краще засвоїти матеріал і зосередитися на темі.

Наостанок Володимир Петрович порадив інтернам ставитися до будь-якої ситуації критично, не визнаючи авторитетів. Він наголосив, що надзвичайно важливо, аналізуючи події, мати власну точку зору на них.

Загалом зустріч пройшла у теплій атмосфері, залишила багато приємних вражень та нових знань. Інтерни висловили сподівання щодо можливості ще раз зустрітися із В. Крижанівським.

 

 
МАРИНА БОРИСЕНКО
інтерн Секретаріату 
Заступника Голови Верховної Ради України, 
 
 
ЛЕСЯ ЛИСЯК 
інтерн Європейського центру 
інформаційної підтримки Верховної Ради України
Українська