Аналіз виборчого законодавства з Андрієм Магерою

Друге лютого 2012 року запам’ятається інтернам Верховної Ради та центральних органів виконавчої влади України не лише температурним рекордом 25°C нижче нуля, а й зустріччю із Андрієм Магерою, заступником голови Центральної виборчої комісії України.

З програмою «Помічник Голови Комітету Верховної Ради України» гість знайомий безпосередньо: у 1997–1998 рр. стажувався у Комітеті з питань регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності депутатів. Пізніше працював помічником-консультантом народного депутата. А з лютого 2004 року став членом Центральної виборчої комісії.

На зустрічі інтерни отримали можливість не тільки послухати Андрія Магеру, вступити з ним у діалог, а й поставити питання, відповіді на які цікавлять не тільки їх, а й більшість свідомого населення України.

Центром дискусії стали проблеми, пов’язані з колом професійної діяльності гостя. Значна увага була приділена аналізу виборчих систем та їх впливу на політичний процес. Пан Магера не лише наводив приклади із політичної історії України, але й розглянув досвід проведення виборів у країнах західної демократії та пострадянського простору, зокрема Англії, Німеччини, Грузії, Молдови та Росії.

Не обійшли увагою інтерни і питання оптимального конституційного устрою. Обговорювалася не лише форма державного правління, тобто розподіл повноважень між трьома гілками влади, а й необхідність існування злагодженої системи стримувань та противаг, сильної судової влади.

Учасники стажування та гість зійшлися на тому, що позитивних змін можна досягти лише зі змінами політичної культури населення. Сьогодні ж українська ментальність, як зазначив А. Магера, налаштована на те, щоб обійти закон, а тому толерує протиправні діяння, наприклад фальсифікацію виборів, корупцію.

Важливою темою полеміки стали зміни до Законів України «Про вибори народних депутатів» та «Про вибори депутатів Автономної Республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів». У контексті цього розглядалися різноманітні способи формування як територіальних виборчих комісій, так і Центральної виборчої комісії.

Наприкінці зустрічі А. Магера побажав інтернам реалізувати себе, не втрачати оптимізму, відчуття країни та своєї належності до неї, тобто бути патріотами. Зустріч ще раз нагадала, що майбутнє залежить від наших сьогоднішніх зусиль.

Анна Базима,
інтерн Комітету з питань науки і освіти

Українська