«Без рожевих окулярів»: якою буде Україна в майбутньому?

img_8694.jpg

Нерідко прогнози футурологів на 10-30 років вперед сприймаються як ворожіння на кавовій гущі – щось зовсім далеке від реальності. Насправді, немає нічого неможливого. Принаймні це доводять численні точні прогнози міжнародних і державних інституцій, консалтингових компаній і науковців.

Однак однозначної відповіді на питання: «Все буде добре чи ми всі помремо?» – немає. Про найбільш реалістичний сценарій майбутнього України та світу розповів інтернам аналітик у сфері інновацій і державної політики, координатор ділового клубу «Коло» Олексій Жмеренецький. 

Серед найбільших викликів майбутнього експерт виділив такі: зміна клімату, нерівність, міграція та негативні тренди автоматизації праці. Всі ці ризики, як елементи єдиного механізму, пов’язані одне з одним.

Вартість +1 °C для Землі
Поверхня Землі вже нагрілася на 1 °C. Це призвело до підняття рівня океанів, танення льодовиків, смертоносних ураганів і посухи. Якщо рівень викидів діоксиду вуглецю не зміниться, у найближчі десятиліття очікується збільшення температури Землі на 1,5°C, а до 2100 року — на 2-3°C. В результаті планета стане непридатною для життя людей.

Потрібно розуміти, що всі зміни відбуваються внаслідок ланцюгової реакції на діяльність людини. У нас є приблизно 12 років, щоб змінити ситуацію. Розпочати варто зі скорочення викидів діоксиду вуглецю у повітря. Так є шанс врятувати нашу планету.

З Івана в пана – це можливо?
Раніше було так: король – багатий, всі інші – бідні. Тішити себе тим, що впродовж наступних десятиліть всі будуть «королями», не варто. Нерівність посилюватиметься. Мільйонери з мільярдерами – багатшатимуть, середній клас - … Думаємо, самі розумієте. До речі, наразі розрив між супер-мега-багатими та середнім класом набагато більший, ніж колись між королем та християнами.

Майже 8% населення володіють 80% світового багатства, а дві третини — ділять нікчемні 3% активів. Більшість населення планети має статки менше ніж $10 000.

За словами експерта, багатство переважно є спадковим. Інколи це результат везіння: коли ви опинилися у потрібному місці в «щасливу годину». Найменш ймовірне джерело збагачення – власні старання і тяжка праця. Але це зовсім не означає, що бажаного ніяк не можна досягти, якщо народився не мільйонером чи мільярдером. Хіба в правилах не буває винятків?

На порозі майбутнього: як технології змінять ринок праці?
Наразі в Україні 90% мешканців незадоволені своєю роботою. Дарма! Оскільки невдовзі, завдяки автоматизації половини робочих операцій, більшість працівників взагалі стануть непотрібними. Це стосується як інтелектуальної, так і фізичної праці. Насамперед передбачається зникнення клінінг-менеджерів, водіїв, касирів, продавців, кур’єрів, журналістів, перекладачів, фінансистів тощо. Натомість до прогнозованого топу професій майбутнього належать:
- дизайнер VR-простору,
- адвокат з питань етики інноваційних технологій,
- генератор ідей для Інтернету речей,
- космічний гід,
- модельєр людського тіла.

Коли світ стане автоматизованим? У процесі прогнозування варто врахувати вартість технологій та обслуговування, особливості законодавчого регулювання, а також соціальне сприйняття технологій.

«Уявімо ситуацію: дисплеї замінили продавців усіх продуктових магазинів. Прийшла бабуся, дивиться на екран і зрозуміє, що сьогодні залишиться голодною. Для неї штрих-код, який треба піднести до сканера, – якась зебра і не більше», – жартує Олексій Жмеренецький.

Враховуючи перелічені вище фактори, за позитивним сценарієм, в Україні через 20 років буде автоматизовано 60% ринку праці. У гіршому випадку – автоматизація 40% ринку відбудеться лише через 40 років.  

img_8714.jpg

Мегаміста: магніт для талантів та грошей
Впродовж наступних десятиліть посилюватимуться тенденції урбанізації та децентралізації. Через 6 років 600 міст світу будуть вміщувати 25% населення планети (2 млрд людей) і продукувати 60% світового ВВП. За даними McKinsey, у 2025 році найбагатшими містами будуть Нью-Йорк, Токіо, Шанхай, Лондон і Пекін. Наразі Київ у 88 разів бідніший за Нью-Йорк, який багатший за всю Україну в 17 разів.

Для забезпечення розвитку міста існуватиме конкуренція за креативний клас: науковців, художників, інженерів, дизайнерів, письменників тощо. На жаль, таких спеціалістів мало. Створенням творчих продуктів займаються лише 0,88% землян, ще менше – науковими розробками – 0,13%.

В Україні 1 026 розумників на мільйон. Державна політика має бути спрямована на те, щоб їх не втратити. Насамперед, Україні необхідно зосередити увагу на розвитку інфраструктури, створенні конкурентних ринкових умов, на сприянні вільному доступу до послуг освіти, охорони здоров'я, на забезпеченні гідних умов життя.

Невже все так погано і людство у майбутньому вимре?
Олексій Жмеренецький радить не оперувати абстрактними категоріями «людство» або «нація», а розглядати конкретні соціальні групи.

«Наприклад: чи буде добре найбагатшим 2% населення у майбутньому? Безперечно! На них чекають безсмертя, модернізовані можливості інтелекту, подорожі на інші планети. Буде добре й ученим, що створюють технології майбутнього, та креативному класу загалом. На них завжди буде попит. У більшої частини землян, імовірно, все буде погано...», – висловив свою позицію спікер. 

За його словами, перед населенням планети постане питання: жити за чинними нормами, без впровадження змін та обмеження свобод, чи вжити заходи, що допоможуть протидіяти глобальним катастрофам, але звузять межі свобод? Оскільки розглянуті виклики очікуються через декілька десятиліть, а всі ми  – смертні, імовірно, що глобальні зміни нас не торкнуться. Однак на цій планеті житимуть наші діти, внуки, правнуки… Ми маємо подбати про їхнє майбутнє вже сьогодні!

Карабач Марія
інтернка прес-служби Верховної Ради України

Undefined