Бюджетна децентралізація: навіщо потрібні зміни

До інтернів завітав перший заступник виконавчого директора Асоціації міст України Олександр Слобожан, який розповів про бюджетну децентралізацію. Гість пояснив, які зміни вже реалізовано в цьому напрямку, а яких варто чекати в майбутньому. Пан Олександр представив інтернам цікаву презентацію, щоб наочно показати, що відбувається в бюджеті на місцевому рівні.

«Неякісне бюджетне планування на центральному рівні призводить до формування колосального дефіциту місцевих бюджетів й погіршення якості публічних послуг, що надають органи місцевого самоврядування», – наголосив гість.

Починаючи з 2015 року, джерела наповнення місцевих бюджетів було розширено за рахунок передачі з державного бюджету на місця цілої низки податків, а також запровадження нових зборів. Зокрема, тепер місцева влада збирає 100% плати за надання адміністративних послуг, 100% державного мита, 10% податку на прибуток підприємств.

Водночас у місцеві бюджети надходять збори з роздрібного продажу підакцизних товарів (пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, нафтопродуктів) за ставкою 5% від вартості реалізованого товару. Крім того, доходи наповнюються податком на нерухомість, яким відтепер оподатковується й комерційне (нежитлове) майно, податком на автомобілі з великим об’ємом двигуна, 80% екологічного податку (замість 35%) та 25% плати за надра.

Питання податків викликало дискусію серед інтернів, оскільки не всі учасники поділяли думку про позитив нового оподаткування, а сам Олександр Слобожан намагався пояснити й обґрунтувати всі моменти бюджетної децентралізації на місцевому рівні.

Одним із найбільших досягнень є те, що якщо раніше органи місцевого самоврядування не мали можливості розпоряджатися своїми коштами, оскільки вони блокувалися в системі державної скарбниці України, то тепер саме місцева влада вирішує, на які потреби вона може витрачати ці кошти. Таким чином реформа міжбюджетних відносин стає стимулом для місцевих громад ефективніше наповнювати свої кошториси, переходити на самозабезпечення й ощадно планувати свої видатки.

shyrochenko.jpgТетяна Широченко
інтернка Комітету з питань державного будівництва,
регіональної політики та місцевого самоврядування

Українська