«Церква і держава – ідеальні спільноти, які функціонують незалежно одна від одної, але слугують єдиному суспільству»

photo_2019-06-04_17-44-34.jpg

Минулого четверга керівник Департаменту зовнішніх зв`язків УГКЦ митрофорний протоієрей Олекса Петрів, зустрівся з інтернами для проведення незвичайної, на перший погляд, лекції щодо співпраці держави і церкви, як інституту громадянського суспільства. Проблемність відносин «церква-держава» зберігається століттями, нині відповідно до статті 35 Конституції України церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа від церкви. Жодна релігія не може бути визнана державою як обов’язкова. Тож, Україна є класичною світською державою, де церква і держава не втручаються в справи один одного та функціонують паралельно.

В Україні на сьогоднішній день, зазначає Отець Олекса, здійснюють свою діяльність близько 36000 релігійних організацій, найбільшою з них є «Всеукраїнська Рада Церков та релігійних організацій», що нараховує 95% представників різних церков та релігій. Її метою є об'єднання зусиль конфесій у справі духовного відродження України і координації міжцерковного діалогу як в Україні, так і за її межами, а також участь у розробці проектів нормативних актів з питань державно-конфесійних відносин та здійснення комплексних заходів доброчинного характеру.

photo_2019-06-04_17-44-35.jpg

В 1999 році Любомиром Гузаром, колишнім патріархом-предстоятелем Української Греко-Католицької Церкви, вперше для ефективної комунікації вирішення нагальних питань, що пов`язані з духовним та моральним розвитком суспільства було створено Бюро для зв`язків з органами влади УГКЦ, саме відтоді отець Олекса очолює дане Бюро. У 2004 році результатом комунікації стало розроблення проекту концепції державно-конфесійних відносин за участі як представників духовенства, так і парламентарів, в якій чітко розмежовані питання компетенції держави та церкви. У ній наголошується, що взаємне невтручання означає взаємну повагу та визнання цими двома інститутами компетенції один одного у їх специфічних сферах, тому держава визнає існування внутрішніх приписів церкви (релігійних організацій) та враховує їх у своїй діяльності (зокрема, у випадку виконання військового обов’язку громадянами країни), а церква (релігійні організації) — визнає та дотримується законів держави, що регламентують її діяльність як особливого об’єднання громадян, а також не перешкоджає віруючим дотримуватися законів держави.  

Партнерські взаємовідносини держави і церкви (релігійних організацій), як визначено в проекті концепції, ґрунтуються на визнанні того, що обидва ці суспільні інститути, будучи відокремленими та суверенними один від одного в питаннях, що належать до їх виняткової компетенції, діють в інтересах українського суспільства. Відокремлюючись від держави, церква не відокремлюється від суспільства, а свобода совісті та віросповідання є невідчужуваним правом людини. 

photo_2019-06-04_17-45-24.jpg

Наприкінці лекції мали час для дискусій та гострих запитань. Одне з яких було пов’язано з наданням томосу Україні та відношенням УГКЦ до даної події! Томос - церковно-духовна справа чи політико-державна? Олекса Петрів відповідаючи зазначив, що на початку 90-з років в Україні були представлені чотири церковні гілки, а отримання томосу скоротило їх кількість до трьох гілок, що для УГКЦ є позитивною тенденцією, адже мета УГКЦ відтворити українську духовну єдність, так, як це було ще за часів Київської Русі, щоб весь православний люд України входив до складу однієї церкви.

Також від інтернів пролунало питання, чи дійсно існує конфлікт між патріархом Філаретом та митрополитом Епіфанієм на що отець Олекса відповів, що конфлікт, на жаль, дійсно існує проте вже на стадії ескалації, та припустив, що за конфліктом стоїть той, хто розділяє погляди всіх людей. Це Диявол..

Було над чим замислитися, і що переосмислити… Завершили зустріч філософськими розмірковуваннями про те, що об`єднує людей окрім релігії? Відповідь виявилася простою – добро, спільні цінності, шляхетні справи єднають людей незалежно від віросповідання та релігійних поглядів.

photo_2019-06-04_17-43-23.jpg

 

Аліна Тодоріко

інтернка Секретаріату Комітету з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму

todoriko_alina.png

Тетяна Бендерська

інтернка Секретаріату Комітету з питань Регламенту та організації роботи Верховної Ради України

benderska_tetyana.plus.png

Undefined