Екологічна політика – в ряди інтернів!

photo_2019-07-11_00-55-26.jpg

4 липня 2019 р. перед учасниками Програми стажування молоді в Апараті Верховної Ради України виступила цілеспрямована та енергійна Олеся Ващук – Голова правління ГО «Міжнародна фундація розвитку», доктор юридичних наук, доцент. Зустріч, присвячену екологічній політиці України, вона почала з констатації того факту, що політика сьогодні визначає день завтрашній. Тож про те, як можна вплинути на поточну екологічну ситуацію, які методи та інструменти доступні владі та громадянському суспільству, досягнення яких цілей є нині пріоритетним – Олеся із задоволенням поділилася з інтернами.

photo_2019-07-11_00-54-54.jpg

Не секрет, що першопричинами фактичної відсутності реалізації екологічної політики в Україні є, насамперед, недостатнє бюджетне фінансування; підпорядкованість екологічних пріоритетів економічній доцільності; відсутність явища «екологічної експертизи» нормативно-правових задля оцінки наслідків їх впливу на довкілля; переважання ресурсо- та енергоємних галузей у структурі економіці із здебільшого негативним впливом на довкілля тощо. При цьому метою державної екологічної політики має бути досягнення доброго стану довкілля шляхом запровадження системного підходу до всіх напрямів соціально-екологічного розвитку.

У відповідь на запити пані Олесі та на підтримку дискусії інтерни висловили думки щодо необхідності роз’яснення оточуючим їх екологічних прав та обов’язків. Визначили, що самостійно також не слід соромитися говорити про свої екологічні права. Зійшлися на тому, що перспективним напрямом може стати запровадження в державі посади екологічного омбудсмена а також розроблення Кодексу екологічної етики.

photo_2019-07-11_00-54-53.jpg

Під час лекції обговорили конкретні інструменти реалізації екологічної політики – моніторинг та природоохоронний контроль; інтегрований дозвіл; правове регулювання; правові та економічні інструменти; державне  регулювання використання природних ресурсів; екологічний облік та публічне урядування; екологічні комунікації; екологічна сертифікація та маркування, екологічне управління, екологічний аудит; оцінка впливу на довкілля та стратегічна екологічна оцінка.

photo_2019-07-11_00-55-26_2.jpg

А після теорії вирішили трохи попрактикуватися. Пані Олеся поділила інтернів на команди та кожній з них дала завдання розробити план досягнення певної стратегічної цілі екологічної політики із використанням конкретних інструментів. Так, ціллю першої команди була – екологічна свідомість, екологічні цінності та екологічна освіта; ціллю другої команди – екологічні вимоги до всіх сфер; третьої команди – зниження екологічних ризиків та безпечне довкілля; четвертої команди – належне екологічне урядування. Після командних обговорень інтерни презентували свої напрацювання: було багато цікавих та неординарних ідей.

photo_2019-07-11_00-54-55.jpg

У суспільстві тема екології давно стоїть на часі, проте у владних колах вона залишається непріоритетною. Пані Олеся вірить, що сьогоднішні інтерни – в майбутньому політичні діячі – зможуть виступати з ініціативами, формувати команди, реалізовувати проекти з тим, щоб підняти на гідний рівень українську екологічну політику і забезпечити українському народові процвітаюче зелене майбутнє!

simahova_anastasiya.png

Анастасія Сімахова

інтернка Секретаріату Комітету з питань науки і освіти

Undefined