Екскурсія інтернів до Конституційного Суду України

20 січня 2012 року інтерни Верховної Ради та центральних органів виконавчої влади України відвідали з екскурсією Конституційний Суд України (КСУ), який є єдиним органом конституційної юрисдикції нашої держави. Передувало даному заходу знайомство молодих лідерів із заступником голови КСУ Юрієм Бауліним, який розповів про основні принципи роботи органу, що гарантує верховенство Конституції України.

Діяльність Конституційного Суду України ґрунтується на принципах верховенства права, незалежності, колегіальності, рівноправності суддів, гласності, повного і всебічного розгляду справ та обґрунтованості прийнятих ним рішень. Організація, повноваження та порядок діяльності Конституційного Суду України визначаються Конституцією України та Законом України «Про Конституційний Суд України».

Будівля Конституційного Суду України складається з 10-поверхового будинку, у якому розташовані архів, бібліотека, кабінети суддів, їх помічників, та двокрилої споруди зі скляним дахом, що, за задумом архітектора, символізує прозорість діяльності установи.

Саме цього дня у стінах суду відбувалося чергове пленарне засідання, і буквально за півгодини до його початку учасники екскурсії отримали унікальну можливість відвідати зал засідань. Невід’ємним елементом залу є державний прапор України, навпроти якого розташоване крісло голови КСУ – Анатолія Сергійовича Головіна, позаду ще 17 місць – для інших суддів. У залі також передбачені місця для постійних представників ВРУ та Кабміну. Із зали є виходи до нарадчої кімнати та до прес-центру, який згодом і відвідали екскурсанти. Інформування про прийняті рішення – важлива частина діяльності Конституційного Суду, тому після засідання суддя-доповідач або відповідальна особа проводить роз’яснення для присутніх представників ЗМІ.

Законом України «Про Конституційний Суд України» передбачено функціонування бібліотеки та архіву. Бібліотека КСУ, що була створена у 1997 році, – це насамперед один із центрів збереження та розповсюдження надбаної історичної та наукової спадщини. Її діяльність керується чинним законодавством, актами голови. На сьогодні фонд бібліотеки складає близько 15 тисяч примірників. Вона має електронний каталог та картотеку.

В архіві зберігаються справи, що були розглянуті починаючи з 1997 року, зараз їх близько півтори тисячі. Термін зберігання – 100 років.

Найцікавішою виявилася музейна експозиція, яку показали інтернам. У її складі – пам’ятні подарунки, що репрезентують відносини КСУ з Америкою, Євразією та Північною Африкою, портрети голів КСУ.

До складу Секретаріату КСУ входять відділи правової експертизи, систематизації законодавства, редакційно-видавничий, господарського управління, відділ кадрів, фінансування та бухгалтерського обліку, документального забезпечення та сектор комп’ютерного опрацювання документів.

Учасники екскурсії залишилися задоволеними та приємно здивованими теплим прийомом і пізнавальною розповіддю про роботу Конституційного Суду України.

Олена Клименко,
інтерн Комітету з питань фінансів, банківської діяльності,
податкової та митної політики

Українська