«Електронна демократія – панацея від недовіри», – запевнює Сергій Лобойко

Цього тижня до інтернів завітав Сергій Лобойко – керівник Центру розвитку інновацій НаУКМА, експерт РПР, співзасновник групи «Електронної демократії» й співініціатор «Kyiv Smart City». Зустріч була присвячена розвиткові електронної демократії в Україні.

«Проблемою українського суспільства є відсутність довіри громадян до системи демократії, яка нині існує. Це породжує низьку явку на виборах, а після них довіра до влади падає ще більше. Традиція постійної недовіри гальмує процес змін. Проте електронна демократія може стати панацеєю від цього», – із таким меседжем звернувся до молоді Сергій Лобойко.

Електронна демократія – це участь громадян у самоврядуванні й управлінні державою за допомогою інформаційно-комунікаційних інструментів. Водночас ми стикаємося з однією проблемою: сучасні технології можуть бути використані як на користь, так і на зло. Сергій уважає, що, лише розуміючи реальну ціль і критерії оцінки, ми можемо скерувати цей процес у правильне русло.

Запровадження електронної демократії – це виклик, але немає сумнівів щодо позитивних змін, які вона може дати. Сергій наголосив, що «e-демократія покликана наповнити сучасним змістом 5 статтю Конституції».

Гість детально розповів про кроки, які вже було зроблено в запровадженні електронної демократії в Україні, зокрема за безпосередньої участі Центру розвитку інновацій НаУКМА (ЦРІ).

Сергій Лобойко ініціював і спільно з РПР проадвокував ухвалення закону про електронні петиції. «Влада позитивно сприйняла нововведення, але не взяла на себе реальних зобов’язань щодо успішної реалізації цього інструменту», – повідомив Сергій.

Успішним прикладом запровадження петицій у Європі є Німеччина, Велика Британія, де петиції збирають сотні тисяч голосів і впливають на політичні рішенні. Секрет успіху цих країн у високій довірі громадян, яка базується на готовності влади публічно розглядати й реалізовувати пропозиції суспільства.

Сергій розповів про проблему з петиціями в Україні: «Коли ми починали запроваджувати електронні петиції, то планували, що Президент, Верховна Рада України й Кабінет міністрів України будуть активно спілкуватися з представниками успішних петицій, і про це говоритимуть ЗМІ, але так не сталося. Петиції де-факто формують порядок, однак політики не готові його серйозно сприймати».

Проте ці проблеми не зупинили процес змін у країні. Легалізовані петиції на місцевому рівні активно розвиваються, і ними користуються вже близько 1 мільйона українців.

«Ми вирішили скерувати наш експертний потенціал на Київ, який тепер претендує стати зразком для наслідування іншими містами. Уже зараз почали ділитися досвідом. Також у наших планах перенести успішну практику функціонування петицій на місці на національний рівень», – повідомив Сергій.

Про успішність реалізації петицій у Києві кажуть цифри: найвищий прохідний бар’єр – 10 тис. голосів, найвищий рівень підтримки влади – 70%, тоді як в інших містах він складає 30-40%, величезна аудиторія – 420 тис. киян, найвища точність ідентифікації – близько 100%.

«Електронні петиції запроваджують абсолютно новий механізм комунікації й співпраці між владою й громадянами та сприяють установленню довіри між ними», – зазначив гість.

Сергій також розповів інтернам про інший важливий інструмент е-демократії – бюджет участі. За його допомогою громадяни можуть самостійно вирішувати, на які проекти використовувати бюджетні кошти.

«Ми доклали чималих зусиль, щоб зробити громадський бюджет у Києві справді інноваційним. Проривом стало те, що голосування за проекти бюджету участі відбулося виключно в електронному форматі й стало першим електронним голосуванням в Україні», – наголосив Сергій.

Інструменти петицій і бюджету участі – це реальні можливості для громадян управляти своїм містом і навіть державою. Використовуючи їх, можна швидко консолідуватися, доносити свою позицію до влади, пропонувати реальні зміни й брати участь у їх реалізації. Надихає, що 80% аудиторії цих інструментів – люди віком до 40 років. Перші успішні кроки України в розвитку електронної демократії були визнані міжнародною спільнотою, за оцінкою якої наша держава піднялася на 45 позицій у сфері електронної участі за останні два роки й увійшла в топ-30 країн.

2017.05.18._loboyko_1.jpg

2017.05.18._loboyko_3.jpg

2017.05.18._loboyko_4.jpg

2017.05.18._loboyko_2.jpg

Марічка Довбенкdovbenko.jpgо

Українська