Форум- театр, або «Театр пригнічених»

Кожного четверга інтерни зустрічаються з різними цікавими людьми, котрі діляться своїм досвідом та дають важливі життєві поради. Однак четверговий ранковий захід 6 липня 2017 року розпочався не з лекції, а з форум-театру під егідою випускниці Програми 2011–2012 рр. Яни Вертеби.

Відомо, що сьогодні такий тип театру поширюється по всьому світу. Інша його назва – «Театр пригнічених». За даними пані Яни, ця театральна методика була створена бразильським режисером та політиком Аугусто Боалем у 1960-х роках минулого століття у час диктатури в Бразилії. За її допомогою Боаль прагнув створити безпечний простір для участі кожного в творчому процесі та обговорення і вирішення соціально-економічних проблем людей, які страждають від пригноблення та несправедливості. Методика має вигляд системи вправ, ігор та технік, які працюють з тілом, чуттями та особистим досвідом учасників для створення можливостей для діалогу, активного пошуку низових рішень соціальних проблем.

«Театр пригнічених» не несе розв’язки проблеми, глядачі самі мають її вирішити. Головна мета форум-театру – показати реальну соціальну проблему. Теми спектаклів можуть бути різноманітні, від проблем у сім`ї до проблем у суспільстві. Актори грають певну соціальну роль. Обов’язково є в актах спектаклю пригноблювач і пригноблений. Після перегляду спектаклю глядачі мають вирішити проблему, яку намагалися показати актори. Вони навіть можуть узяти участь у повторній театральній грі, замінивши будь-якого актора, окрім пригноблювача, і подивитися, як зміниться ситуація.

Так, 11 інтернів побували в ролі акторів та винесли на показ перед своїми колегами проблему корупції і неякісної освіти у ВНЗ. За даними акторів, вони мали лише день на підготовку. І сильно ввійшли в роль, намагаючись показати справжні сучасні процеси. Кожен проживав свою роль усіма клітинками тіла. І я впевнена, що всім це вдалося, адже відгуки про постановку позитивні. Щодо наших глядачів, то вони змогли не лише пасивно споглядати, а й активно брати участь у постановці та знайти вирішення проблеми.

Під кінець форум-театру кожен з інтернів зробив власні висновки. Хтось побачив свої помилки, а хтось прислухався до порад. Однак кожен з нас розуміє, що питання корупції сьогодні постає гостро не лише в освіті, а й у інших структурах та галузях. І наша байдужість може призвести до того, що з часом ми самі можемо бути в ролі пригніченого.

myronenko.jpg

Валентина Мироненко,
інтернка Комітету ВРУ з питань
інформатизації та зв'язку

Українська