Інтерни поспілкувалися на тему виборчого права з Андрієм Магерою

Минулого тижня в інтернів відбулася зустріч з одним із найвідоміших учасників Програми стажування у Верховній Раді України – Андрієм Магерою, який сьогодні обіймає посаду заступника голови Центральної виборчої комісії.

З надзвичайно виваженим і поміркованим виглядом пан Андрій вів мову про вибори, виборчу систему в Україні, її недоліки й потреби в реформуванні, внутрішньо переміщених осіб і членів дільничних виборчих комісій.

Відбувся певний екскурс у минуле, під час якого поговорили про парламентські вибори 2002 року, 2006 року, дострокові 2007 року, згодом і про вибори до Верховної Ради України 2012 року. Найважчими з президентських, за словами Андрія Йосиповича, видалися вибори Президента України 2010 року, на яких отримав перемогу Віктор Янукович. Важко було також працювати за часів його президентства.

Цікавим блоком розмови стала тема активного й пасивного виборчого права внутрішньо переміщених осіб. Андрій Йосипович зазначив, що з реєстру виборців ні ці громадяни, які змушені були покинути своє місце проживання, тим самим утративши можливість реалізовувати своє виборче право саме за місцем проживання, ні інші громадяни України, що зняті з реєстрації місця проживання, нікуди не зникають. Існує інша проблема, а саме те, що люди самі не виявляють бажання реалізувати своє активне виборче право, навіть коли для них створені всі умови. Стосовно пасивного виборчого права, як і раніше, складнощів немає, а тому висувати свою кандидатуру на виборах можуть усі громадяни України, які підходять під вимоги законодавства.

«Поки півень не клюне, не думають, тому не чекайте того півня, поки він прийде», – так прокоментував Андрій Магера питання щодо реформи виборчої системи. Гість зазначив, що народні депутати, навіть ті, що обрані від мажоритарних округів, незважаючи на власні амбіції, усе-таки здатні проголосувати за зміну виборчої системи, як це колись зробили їхні попередники за перших спроб реформування виборів.

Спікер звернув увагу також на проблеми з громадянами, що працюють членами дільничних виборчих комісій. Законодавство про вибори дуже деталізоване, а тому процес є об’ємним. Водночас незацікавленість членів комісії й неповнота знань законодавства, як правило, дають негативні результати, як-от: порушення процедури голосування, складання протоколів «на коліні», підкуп тощо. Тому варто обдумати якісь пільги в сплаті податків чи переваги в навчанні для таких працівників, як це запроваджено в деяких країнах світу. Андрій Йосипович одразу додав, що на допомогу членам комісії під час підрахунку голосів у майбутньому має прийти сканер, що зможе опрацьовувати виборчі бюлетені.

На завершення від Андрія Йосиповича прозвучали оптимістичні слова: «Не варто проходити певний етап 20 років, адже можна швидше – за 2».

lavrynenko.jpg

Мар’яна Лавринович,
інтернка Головного юридичного управління Апарату ВРУ

Українська