Німецькі дослідники поділилися інноваційним досвідом з інтернами Адміністрації Президента

Інтерни програми стажування в Адміністрації Президента України відвідали зустріч з представниками Бременського університету. Дослідники презентували актуальні напрацювання у сферах цифрового оподаткування та інфраструктури «розумних» міст, поділилися німецьким досвідом реалізації реформ у цих галузях.

Професор кафедри федеральних та регіональних фінансових відносин, член Міжнародного інституту соціальних та економічних досліджень, доктор Андре ХАЙНЕМАНН розповів про стратегію ефективного розподілу земельних ресурсів в «розумних» містах.

– Розумні міста зараз «en vogue» (у тренді – авт.). Міста у всьому світі намагаються стати «розумнішими» – розвивають інфраструктуру та будують нові технології. Ці процеси пов'язані з глобальним процесом урбанізації. Близько 50% населення світу, за оцінками ООН, нині мешкає в містах. Прогнози пророкують зростання кількості жителів «міських джунглів». До 2050 року таких буде близько 70%, – каже професор Хайнеманн.

Міграція із сільської місцевості у зв'язку зі змінами клімату, збройними конфліктами, змінами у структурі промислу та виробництва, а також демографічні зміни є драйверами процесів ефективного використання дефіцитних муніципальних ресурсів у майбутньому.

Андре Хайнеманн досліджує фіскальний федералізм – збалансування потреб на місцях з фінансовими можливостями. На думку дослідника, ефективний розподіл повноважень між федеральною та регіональною владою у «розумних» містах стане можливим завдяки автоматизації процесів управління активами за допомогою інформаційно-комунікаційних систем. Наприклад, муніципалітети не завжди радять з прибиранням сміття, поставка комунальних ресурсів та електроенергії між регіонами – неоднорідна, тому щоб надати населенню якісні послуги, адміністрації усе частіше впроваджують різні інформаційні системи.  

Професор Хайнеманн зауважив, що є чимало підходів до розуміння «розумних» міст. З одного боку, у широку значенні це поняття «цифрових технологій, впроваджених у всі сфери міського життя», у вузькому – регіональна конкурентоздатність, транспорт та інформаційно-комунікаційні технології, економіка, природні та людські ресурси, соціальний капітал, якість життя та участь жителів міста в управлінні. В усіх цих сферах запроваджуються розумне управління, розумна енергетика, розумний будинок, розумна мобільність, інфраструктура, технологія, медицина, охорона порядку… І, що найголовніше,– розумний громадянин.  

Сценарій та цикл розвитку «розумних» міст, принципи муніципального фінансування системи – ці аспекти також презентував пан Хайнеманн.

Натомість доктор Ульріх НАЙОКАТ, виконавчий директор департаменту адміністративного управління та модернізації Асоціації економічного управління розповів про досвід Німеччини у запровадженні системи з цифрового оподаткування (digital taxes).

Великі дані, робототехніка, автоматизація процесів та корпоративні інформаційні системи стирають межі традиційного бізнесу та створюють можливості для вдосконалення процесу виробництва, переорієнтації ланцюга поставок та повномасштабної трансформації підприємства.

– Ми перебуваємо на етапі цифрових технологій та інновацій – переломного моменту, коли компанії потребують більш широкго спектру підтримки, і в цьому готова допомогти система цифрового оподаткування, – каже доктор Найокат. – Як у корпоративному контексті, так і для постачальників професійних послуг податкове законодавство за останні п’ять років зазнало більше модифікацій, ніж за півсторіччя до цього, при цьому зміни відбуваються надзвичайно швидко і головні – попереду. Ми створили цифрове оподаткування за стандартом: від стратегії – до послуг, від талантів – до технології.

Цифрове оподаткування працює в чотирьох напрямах, які охоплюють пропозиції, призначені для вирішення проблем, пов'язаних зі зростанням цифрового світу – від взаємодії з цифровими податковими адміністраціями та електронними урядами до планування ефективності податкової системи у цифровій економіці за допомогою технології управління ризиками, що підвищить ефективність та дозволить отримати статистичну інформацію.

Програма Digital Strategy 2025 демонструє, як Федеральне міністерство економіки та енергетики (BMWi) встановлює пріоритети, розвиваючи можливості та використовуючи нові інструменти, щоб зробити «цифрову» Німеччину можливою. Рекомендації призначені не тільки для того, щоб німецька економіка могла реагувати на нові виклики. Передовсім, програма має на меті забезпечити конкурентність економіки, забезпечити її лідерські позиції в якісному та технологічному аспектах упродовж наступних років, об'єднавши традиційні конкурентні переваги з новітніми технологіями, сучасними методами та спеціальними програмами підтримки. Детальніше з інноваційною програмою та процесом її реалізації можна ознайомитися за посиланням http://www.de.digital (Цифрова Німеччина).

До речі, нещодавно на саміті з цифрових технологій у Таллінні (Естонія) анонсували, що вже з наступного року в Європейському Союзі має запрацювати єдиний цифровий ринок.

Після завершення презентацій інтерни мали можливість поставити спікерам запитання та поспілкуватися з іншими німецькими гостями – професорами, докторами Йохеном Зіммерманном та Хансом-Дітріхом Хаасісом, доктором Аннетою Ланг, доктором Іриною Довбіщук, Кароліною Сомаровскі.

Інтерни обмінялися з німецькими дослідниками контактами та домовилися продовжити професійне спілкування в майбутньому.

katerynych.pngПетро КАТЕРИНИЧ,
інтерн Програми стажування
в Адміністрації Президента

2017.11.02._zustrich_interniv_1.jpg

2017.11.02._zustrich_interniv_3.jpg

2017.11.02._zustrich_interniv_2.jpg

Українська