Пенсійна реформа в Україні: коротко про головне

5 квітня 2018 року інтерни Програми стажування в Апараті Верховної Ради України та Адміністрації Президента України зустрілися з Віталієм Мельничуком.

Віталій Григорович – кандидат економічних наук, доцент Національного університету «Києво-Могилянська академія», віце-президент інвестиційної компанії «КІНТО», міський голова в 1990–1992 роках (м. Житомир), народний депутат Верховної Ради України І скликання.

Темою зустрічі стала пенсійна реформа в Україні.

Чому увага суспільства прикута до питань пенсійної реформи?

На думку експерта, відповідь очевидна – висока значимість. Адже солідарна система, якою послуговується наша держава, передбачає відрахування від заробітних плат громадян, які працюють, коштів на утримання людей пенсійного віку. Таким чином, це питання стосується більшості населення України та потребує вирішення.

Які недоліки має солідарна пенсійна система?

«Зазирнемо в історію: 1889 року Отто фон Бісмарк запровадив у Німеччині пенсійне страхування (класична солідарна система). 1891 року Данія почала введення пенсійного забезпечення на основі перевірки майнового стану. Континентальна Європа була прихильницею використання німецької моделі. СРСР 1956 року також запровадив виплату пенсій за солідарною системою. У 80-х роках ХХ століття розпочався процес демографічного зсуву (тривалість життя збільшилася, а народжуваність зменшилася). Змінилося пропорційне відношення кількості людей, які сплачують податки до пенсійного фонду, та кількості людей, які отримують пенсії. Якщо раніше виплата коштів пенсіонерам була явищем прояву фінансової підтримки непрацездатного населення, то з плином часу це перетворилося на економічно обтяжливий процес».

Звідки з’явилася ідея трансформації сьогоднішньої пенсійної системи?

Віталій Мельничук розповів, що 1995 року було подано звіт дослідження проблемних аспектів функціонування солідарної пенсійної системи. У ньому зазначено, що вирішити ці питання можна, лише докорінно змінивши діяльність у сфері пенсійних виплат. Україна обрала поступовий перехід до накопичувальної системи:

  1. солідарна;
  2. загальнообов’язкова накопичувальна;
  3. приватна накопичувальна.

Сьогодні спостерігаємо успіх багатьох країн світу в подібних процесах. Наприклад, Польща має прекрасно функціонуючу модель накопичувальної системи.

Під час зустрічі з інтернами Віталій Григорович назвав багато факторів, які характеризують пенсійну реформу в Україні як позитивне економічне явище. Але спрацює вона лише за умови планомірного та чітко продуманого впровадження.

kudrya.png

Олена Кудря,
інтернка Управління кадрів
Апарату ВРУ

2018.04.05._melnychuk_2.jpg

2018.04.05._melnychuk_4.jpg

2018.04.05._melnychuk_5.jpg

2018.04.05._melnychuk_3.jpg

2018.04.05._melnychuk_1.jpg

Українська