Політолог Віктор Таран: чи потрібно Україні державне фінансування партій

Чи потрібно Україні державне фінансування партій? Своїми думками з цього приводу з інтернами Апарату Верховної Ради України та Адміністрації Президента поділився політолог, голова Центру політичних студій та аналітики «Ейдос» Віктор Таран.

Це вже друга і не менш інформативна лекція для інтернів Віктора Тарана. Цього разу політолог розповів про шляхи, джерела та принципи фінансування політичних партій України, проводячи відповідні аналогії з міжнародним досвідом у питаннях партійного фінансування.

2018.04.05._taran_2.jpg

Корупційні схеми партійної діяльності

Як зазначив Віктор Таран, майже всі українці впевнені в тому, що партії в нашій державі приводять до влади депутатів, використовуючи при цьому корупційні схеми. На підтримку своєї думки гість навів статистику: 250 тисяч доларів – це сума, необхідна партії на утворення всіх обласних осередків, і це лише на статутну діяльність. Джерела надходження цих грошей різні: від бізнесу та олігархів до більш демократичного варіанту – з бюджету держави.

У період передвиборчої кампанії партіям необхідні фінанси для проведення агітації та залучення електорату. Якщо такими коштами партія не володіє, виходом стає корупція та індивідуальне збагачення.

2018.04.05._taran_4.jpg

Як це змінити?

На думку політолога, вихід у запровадженні державного фінансування політичних партій та встановленні  дієвих санкцій за порушення законодавства.

Віктор Таран стверджує, що ідеальною моделлю для політичних партій є доступ до стабільного та стійкого фінансування. Держава повинна збалансувати джерела фінансування, врегулювати приватні пожертви та державні дотації. На сьогодні з бюджету України відшкодовується витрати на виборчу кампанію партіям, які подолали бар’єр 5%. Окрім цього, обмежено розмір внесків на підтримку партій, запроваджена щоквартальна та щорічна подача та оприлюднення звітів партіями до НАЗК.

На завершення Віктор Таран зазначив, що така зміна системи фінансування дозволить зробити партійні структури більш прозорими та надасть можливості суспільству контролювати владу.

2018.04.05._taran_5.jpg

zademlenyuk.png

Ольга Задемленюк
інтернка Інформаційного управління
Апарату ВРУ

Українська