Про політику з Леонідом Кравчуком

2018.04.04._kravchuk_3.jpg

Поки в кулуарах точилися суперечки щодо нових законопроектів, реформування та чергових призначень, інтерни Програми стажування в Апараті Верховної Ради України та Адміністрації Президента України дискутували щодо державотворчих процесів з першим Президентом незалежної України Леонідом Макаровичем Кравчуком. І хоча зустріч тривала всього дві години, слухачам вдалося не лише отримати новий досвід, знання та враження, а й «заселфитися» та пожартувати з видатним державним діячем.

Зустріч проходила у вже звичному для інтернів форматі «запитання – відповідь», що дозволило порушити низку важливих політичних проблем та історичних протиріч, обговорити сучасну політичну ситуацію, діяльність усіх президентів та позиціонування України на міжнародній арені. Спікер вразив інтернів різносторонністю, цитуванням українських поетів та щирим бажанням фотографуватися.

2018.04.04._kravchuk_2.jpg

Про політику
«Самі маємо творити демократію»

Розпочали з важливого на поряду денному – сучасної політики, прорахунків влади, ухвалення специфічних державних рішень та ситуації на Сході України. Як виявилося, Леонід Макарович лише частково підтримує дії сьогоднішнього Президента та команди. За його словами, Порошенко нехтує порадами експертів та науковців, натомість дослухається лише до себе та свого бізнес-оточення, що проявляється у його малоефективній та непродуманій політиці. «Україна – це бізнес Порошенка», – аналізуючи ситуацію, зауважує Кравчук. На його думку, хороший президент для держави – це гуманітарій, який уміє мислити, дослухатися та аналізувати проблему з усіх боків.

Основною ж проблемою української політики на сучасному етапі є зростання автономії влади від народу. Кравчук переконаний, що сучасний стан охарактеризовано відокремленістю влади від народу в процесах ухвалення рішень та здійснення основних реформ. Керівництво давно не звертається до громадської думки та діє не в інтересах свого народу – переконаний діяч. Важливо, щоб до влади прийшло нове покоління, яке виросло в незалежній Україні, яке здатне слухати та поважати. Леонід Макарович переконаний, що має пройти щонайменше два покоління для повного оновлення  української політичної еліти, а разом це становить понад 50 років. Саме тоді держава зможе побачити відносно нову та якісну державотворчу політику.

2018.04.04._kravchuk_1.jpg

Питання всіх зустрічей
«Основна помилка Будапештського меморандуму – відсутність чіткого механізму захисту територіальної цілісності України»

Не оминули увагою й наболіле питання про Чорноморський флот та без’ядерний статус. Жартуючи, Леонід Макарович зауважив, що відповідає на це питання майже кожній аудиторії і має вже давно «зазубрений» варіант відповіді. Спільною проблемою в цих подіях була неспроможність молодої української держави, яка тільки постала на міжнародній арені, утримувати як чорноморський флот, так і ядерну зброю на території України. За словами першого Президента, у разі утримання ми б стали «заручниками ядерної зброї, які через цю залежність не змогли повною мірою реалізовувати суверенітет та політичну незалежність». Що стосується Будапештського меморандуму, то, на думку Кравчука, основною проблемою була відсутність чітко прописаного механізму захисту територіальної цілісності України. 

2018.04.04._kravchuk_4.jpg

Як це – бути політиком?
«Бути сміливим, чесним та мати гонор…»

Насамкінець інтерни поцікавилася, як це бути справжнім політиком, і розпитали Леоніда Макаровича про його власні погляди та набутий досвід. Як виявилося, він поділяє думку багатьох політичних експертів, що політик – це професія, і зауважує, що політик – це не покликання, а фах, отриманий знаннями та набутим досвідом. «Політиком бути неважко, якщо тебе оточують справжні політики, – зауважує перший Президент, та додає: – Справжній політик за основу своєї діяльності бере науку і використовує її при ухваленні державних рішень».  Важливою порадою слугувала думка про те, що варто бути політиком, щоб змінити, а не щоб заробити… Саме в цих твердженнях Леонід Макарович і вбачав сутність справжнього політика та радив інтернам обрати правильний шлях у своїй політичній кар’єрі.

Також екс-президент переконаний, що жінка в політиці більш розсудлива і поміркована, ніж чоловік. «Якби в однакових політичних умовах були кандидати в президенти різної статі, я б віддав перевагу саме жінці, – висловив свою думку Леонід Макарович. – Саме вона є хранителькою домашнього тепла та затишку».

2018.04.04._kravchuk_5.jpg

oryshchyna.png

Марія Орищина,
інтернка Комітету з питань
національної безпеки і оборони

Українська