Про принципи та стандарти НАТО разом з керівником Програми НАТО-Україна з професійного розвитку (PDP)

111.jpg

30 травня інтерни Програми стажування мали можливість вкотре зустрітися з Ове Уруп-Медсен, керівником Програми НАТО-Україна з професійного розвитку (PDP), на базі Інформаційно-тренінгового центру Апарату Верховної Ради України та обговорити існуючі на сьогоднішній день принципи та стандарти Альянсу.

Спершу, Ове Уруп-Медсен нагадав ключові аспекти функціонування НАТО, що вже були предметом обговорення на попередніх зустрічах. Надалі, зосередив увагу інтернів на важливості розуміння стандартів, цінностей та принципів Альянсу. Головними можна назвати такі: 

 • колективна оборона;
 • управління кризовими явищами в усьому світі;
 • боротьба з тероризмом;
 • робота з партнерами НАТО. Україна є стратегічним партнером Альянсу та має перспективу набуття членства. Водночас, протилежним до України прикладом є Австралія, яка також виступає партнером НАТО, але не може набути членство в Альянсі через своє географічне розміщення. Так, назва організації говорить сама за себе – Організація Північноатлантичного договору.
 • армія та устаткування. Існує стереотип, що НАТО має власну армію та зброю, проте насправді, військові сили та устаткування знаходяться у власності держав-членів Альянсу, а не безпосередньо Організації.
 • командна структура НАТО;
 • фінансування НАТО. Фінансування Альянсу здійснюється державами-членами, які мають сплачувати 2% від ВВП своєї держави щорічно. З усіх держав-членів НАТО лише 5 дотримуються даного відсоткового показника. Це пов’язано з соціально-політичними, економічними та іншими внутрішніми обставинами держав-членів.
 • політика «відкритих дверей». Панує стереотип, що НАТО веде «експансійну» політику, але насправді Альянс надає можливість будь-якій державі стати повноправним її членом.
 • кіберзахист - операційна сфера. Кіберзахист є доволі новою сферою захисту в Альянсі, проте вже активно вивчається та досліджується. Окрім кіберзахисту актуальними залишаються сфери сухопутної та морської оборони.

222.jpg

Напевно, багато хто чув про стандарти НАТО раніше та замислювався над тим, наскільки Україна, як партнер НАТО, відповідає їм. Пан Ове запевнив, Альянс не має вичерпного перелік стандартів, яким має відповідати держава-член. У свою чергу, держава-член НАТО за своїм власним баченням може приймати стандарти відповідно до національних інтересів та соціально-економічних умов в державі.

В цьому контексті,  Ове пояснив інтернам особливість явища сумісності держави-члена та партнера з стандартами НАТО. Підвищуючи рівень сумісності держава-член НАТО робить більш значні успіхи у повноцінному досягненні принципів, стандартів та цінностей Альнсу у сфері безпеки.

Рівні сумісності:

 1. Доктрина і тактика, загальна мова та термінологія – основні точки взаємодії, що впливають на успіх місії Альянсу.
 2. Обладнання, сертифікація та забезпечення якості – фактори, що підвищують ефективність місії Альянсу.
 3. Навчання – практика та зворотній зв'язок – це рівень вдосконалення. 

Наостанок, Ове Уруп-Медсен зазначив, що Україна має готуватися до вступу в НАТО не лише декларативно, а спільно з Альянсом формувати єдину ідею миру та відповідний спосіб мислення. Це важливо, оскільки за входження України в НАТО усі держави-члени мають проголосувати одноголосно позитивно. В іншому випадку, Україну не буде прийнято до Альянсу. Тож, як сказав пан Ове: « Stay powerful! Stay together! ».

 

Дар’я Росохата

Інтернка Секретаріату Комітету з з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи

rosohata_darya.png

 

Undefined