Українське диво. Від депресії до соціального оптимізму

g.jpg

20 червня 2019 р. перед учасниками Програми стажування молоді в Апараті Верховної Ради України виступив Афонін Едуард Андрійович, видатний український вчений, доктор соціологічних наук, професор, академік УТА, професор кафедри публічної політики та політичної аналітики Національної академії державного управління при Президентові України, заслужений діяч науки і техніки України, помічник-консультант на громадських засадах народного депутата України.

У своїй лекції на тему «Українське диво. Від депресії до соціального оптимізму» Едуард Андрійович поділився з інтернами своїми роздумами щодо закономірностей та особливостей української трансформації. Розкриваючи широку історичну палітру руху країн до ліберальної демократії, він акцентує на особливостях української демократії, яка, порівняно з американською, є вельми молодою.

Так, українська демократія проходить ті ж випробування, що й інші країни, зокрема, долання політичної та економічної монополії.

b.jpg

Першою віхою становлення демократії у незалежній Україні, на думку професора Е.Афоніна, були події, пов’язані з конституційною кризою 1995-1996 років, спричиненою прагненням КПУ повернути собі колишню монополію влади. З прийняттям Конституції України 28 червня 1996 року ця і подальші спроби щодо претензій на політичну монополію будь-якої з політичних сил були подолані запобіжним механізмом – «принципом розподілу влад», який успішно імплементувався до українського правопорядку.  При цьому дотепер, на жаль, так і не вдалося подолати егоцентризм олігархічної спільноти та їх фактичну монополію в економіці. Наприклад, в США таку монополію подолали під час «великої депресії» запровадженням «прогресивного оподаткування».

v.jpg

Професор Е.Афонін розкрив особливості руху України до демократії, що його спричинюють психосоціальні властивості нашої культури – національний код культури («золотий переріз») та ментальні особливості українців (сенсорно-логічний стиль мислення). Саме ці психологічні властивості українців в контексті суперечливого ставлення до російської культури породили в 2013-2014 роках відомі внутрішньополітичні явища (Майдан і анти-Майдан) та геополітичні конфлікти, пов’язані з анексією АРК та війною на сході України.

Едуард Андрійович є автором книги «Українське диво. Від депресії до соціального оптимізму», презентація якої відбулася 10 квітня 2019 року. Під час лекції професор згадав і про книгу Павла Загребельного «Диво» (1968). Різниця цих двох «див» – в психосоціальних властивостях українського суспільства радянських часів і сучасності. Тогочасним українцям властиве було інтуїтивно-образне мислення, нині – сенсорно-логічне.

d.jpg

Для ілюстрації значення психологічного чинника в сучасній політичному та суспільному житті Едуард Андрійович запропонував інтернам пройти проективний тест «Колірних переваг» («Тест Люшера»). У підсумку тесту за обраними двома кольорами веселки визначається типологія людини, її гендер, адаптаційний потенціал, канали модальності та профорієнтаційні спрямованості людини. Інтернтки Наталія Розмаріцина та Аліна Тодоріко в той же час в аудиторії дізналися результати тестування. Решта інтернів пройшли тест на сайті usarch.org.

До слова, за проведеним професором Е. Афоніним дослідженням, 24% українців наразі є «раціоналами», 21 % - «колективістами», інші (ті, хто не визначився) – людьми з ситуативною поведінкою, на яких вельми ефективно впливають ЗМІ. Професор очікує, що до кінця цього року частка «раціоналів» збільшиться з 24 % до 40 %.

a.jpg

Наприкінці, Едуард Андрійович порадив інтернам прочитати низку книг та ознайомитися з деякими корисними відео. Після цієї лекції інтернам було над чим поміркувати: про майбутнє, про зміни, про Україну...

 

simahova_anastasiya.png

Анастасія Сімахова

                                                         Інтернка Секретаріату Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України

Undefined