Влада і громадяни: як паралелі перетворити на перпендикуляри?

img_8967.jpg

Влада не чує громадян, громадяни не сприймають владу. Фактично ми маємо паралельні спільноти, які ставлять під загрозу існування демократії у державі. Адже перспектива демократичного розвитку України залежить від ведення ефективного діалогу між владою та громадськістю.  Про те, як сприяти взаємодії між ними, знайти «точки дотику» і перетворити паралелі на перпендикуляри, – розповіла інтернам координаторка законопроектної роботи «Асоціації правників України» Ольга Лопушанська

Перша «точка дотику» – участь у програмі стажування молоді в Апараті Верховної Ради України

Вас, вашу сім’ю, сусіда, товариша, колегу хвилює якась суспільно важлива проблема? Якщо ви інтерн і працюєте у комітетах ВРУ – у вас є всі шанси зрушити справу з мертвої точки. Адже учасники програми стажування взаємодіють з депутатами, долучаються до аналітичної та законотворчої діяльності.  Важливо усвідомлювати, що ви – голос народу, його представник і захисник. Тож робіть так, щоб ваша сім’я, сусід, товариш і колега пишалися вами. Ольга Лопушанська дає декілька порад, які варто занотувати кожному інтерну:

1. Налагодити взаємодію: співпрацювати зі спеціалістами місця стажування, обмінюватися контактами та ділитися знаннями.

2. Просити творчу і відповідальну роботу.

3. Зважати на репутаційні моменти. Прагнути до співпраці з депутатами, що мають хорошу репутацію.

4. Бути «в темі», розширювати кругозір, детально вивчати проблеми. У цьому допоможуть новини ЗМІ, Google, комунікація зі спеціалістами, інформація на сайті ВРУ тощо.

img_8949.jpg

Друга «точка дотику» – застосування засобів впливу

Це можуть бути спільні зустрічі органів влади з громадськістю щодо резонансних питань, публічні консультації; вплив через громадські ради при органах влади, робочі групи; ведення діалогу за допомогою ЗМІ шляхом висвітлення актуальних проблем; розсилки депутатам інформаційних листівок, що зачіпають «за живе»; залучення лідерів думок, експертів та міжнародних організацій. Якщо немає внутрішніх партнерів – шукайте зовнішніх.

Потужним способом впливу також є публічні заяви з висловленням власних позицій. Обґрунтування чому важливо або неважливо приймати те чи інше рішення має бути лаконічним та конкретним. Далі ці позиції за допомогою розсилки доносяться до ЗМІ та органів влади, а потім організовуються перемовини.

Не менш важливим є механізм проведення публічних консультацій: круглих столів, прес-конференцій, обговорень питань у робочих групах.

«Однак, часто діяльність робочих груп перетворюється у пусту балаканину. Тож потрібно направляти дискусію у правильне річище, щоб бути почутими  та досягти результатів», – підкреслила Ольга Лопушанська.

Зазвичай використовуються не один, а декілька засобів впливу, адже один механізм може бути недієвим.

Якщо ваш «голос» так і залишився непочутим, застосовуйте «план Б»  – пошук зовнішніх партнерів. Наприклад, можете надіслати свій проект міжнародним організаціям. Супровідний лист має бути максимально коротким – до 1 сторінки, містити опис проблеми та завдання. Текст не повинен бути двозначним і незрозумілим. Запам’ятайте правило: доносити думку треба так, щоб вона була зрозуміла шестирічній дитині.

Вміти застосувати ці «точки» означає перевести владу в «зону доступу» без прохання «зателефонувати пізніше». Тож аналізуємо і практикуємось!

 

Карабач Марія
інтернка прес-служби Верховної Ради України

Undefined